På pressemødet blev det gjort klart, at der et ønske om at holde samfundet så åbent som muligt. Men grundet de høje smittetal og en ny virusvariant, som spreder sig meget hurtigt, så er det nødvendigt med nye restriktioner. Håbet er, at disse restriktioner kan dæmpe smitten, så samfundet kan forblive åbent.
Nye restriktioner
På baggrund af indstillinger fra Epidemikommissionen har Epidemiudvalget i dag besluttet at indføre nye restriktioner. Det betyder bl.a. at nattelivet og diskoteker lukker, der må højst være 50 stående til indendørs koncerter, der lukkes for servering og salg af alkohol mellem kl. 24.00 og 05.00, der indføres mundbind på restauranter, der opfordres til ikke at holde sociale arrangementer på arbejdspladser herunder julefrokoster, og der opfordres til, at medarbejdere både i det offentlige og private i udstrakt grad arbejder hjemme.
Se en oversigt med nye tiltag herunder
Derudover så vil børnene i grundskolen hjemsendes fra d. 15. dec. til og med d. 4. jan. 2022. Efterskoleelever hjemsendes fra d. 19. dec. til og med d. 7. jan.
Der vil være nødundervisning – fx i form af virtuel undervisning – på de dage, hvor børnene ikke har juleferie.
Håbet med denne hjemsendelsesperiode er, at flere børn og unge kan nå at blive vaccineret.
Planen er ikke en længerevarende nedlukning af skolerne. Epidemikommissionen ønsker som udgangspunkt, at børnene skal tilbage i skole i begyndelsen af januar.
I forbindelse med de nye restriktioner vil der også komme hjælpepakker. Virksomhederne vil kunne genkende principperne i hjælpepakkerne fra tidligere. Der vil være et særligt fokus på de virksomheder, som har deres omsætning i julemåneden. Regeringen vil gå i dialog med Folketingets partier om hjælpepakkerne.
Opfordring til vaccination
På pressemødet lød det flere gange, at vi er et helt andet sted i epidemien end sidste vinter, hvilket skyldes vaccinerne. Vaccinerne er grunden til, at det ikke er værre, end det er. Vaccinerne er grunden til, at vi kan holde samfundet åbent.
Men der er brug for, at endnu flere bliver vaccineret og får et 3. stik. Lige bliver rigtig mange inviteret til 3. stik, og det er vigtigt, at man skynder sig at booke en tid. Der er ledige vaccinetider, og derfor blev der opfordret til, at man fremrykker sin vaccinetid, selvom man egentlig først har booket en tid om et par uger.
Til børnefamilierne var der også en opfordring til at lade børnene vaccinere.
Omikron
Vi har i øjeblikket høje smittetal og høje indlæggelsestal. Og så har vi den nye ubehagelig Omikron-variant. Den har med rekordfart spredt sig til hele verden. Smittespredningen med Omikron går hurtigere end med andre varianter. Og hvis det fortsætter, så giver det grund til bekymring. Derfor er der brug for restriktioner, for ellers vil der blive pres på sygehusene.
Situationen på sygehusene er stadig kritisk. Det betyder, at man ude på sygehusene er nødt til at prioritere endnu hårdere, når det kommer til de planlagte operationer. Men sygehusene er altid åbne for akutte patienter.
Julekomsammen
Opfordringen til at aflyse julefrokoster og større sociale arrangementer gælder dog kun virksomheder og ikke i private hjem. Man skal være opmærksom og følge sundhedsmyndighedernes anbefalinger for smitteforebyggelse - øverst på den liste, står der vacciner.
Alle der mødes til julekomsammen bør være vaccineret, og man kan eventuelt også tage en selvtest inden, så man er ekstra sikker. Og så bør man blive hjemme, hvis er man er syg eller hoster.